top of page

Neden Yoga’nın Sonuçları Kalıcıdır?


Yoga, kendi dönüşüm yolculuğunuzda, hem fiziksel hem de ruhsal olarak eyleme geçmek zorunda olduğunuz bir yoldur ve bunun içindir ki, sonuçları kalıcı ve gerçekçidir.


İşe, bedeninizi gevşetmeyi öğrenmeniz için asanalar ile başlar. Çünkü beden gevşerse, zihin de gevşeyecektir. Hayatımızın hangi aşamasında olursak olalım, yaşadığımız herhangi bir travma, bedenimizde bir blokaja ve o blokajın oluştuğu bölgede bir katılaşmaya, enerjisel tıkanmalara sebep olur. Tüm sırtınızın ağrıması, belinizin tabiri caiz ise kazık gibi olması, tabanlarınızın yere tam ve düz olarak basmaması, omuz ve baş ağrılarınız ve daha bir sürü bedensel problemin arkasında bu blokajlar vardır. Ve bu sorunlar sizin istikrar ve disiplininiz ile devam eden yoga yolculuğunuzda, henüz bir semptoma dönüşmeden iyileşecektir. Asanaları sizin yerinize bir başkası yapamaz, sadece nasıl yapacağınızı gösterip, anlatabilir. Yapacak olan sizlersiniz ve kalıcı, aynı zamanda da gerçekçi bir sonuç istiyorsanız bunun için yorulmanız, zaman ayırmanız gerekecektir. Kısaca yoga yolunda yan gelip yatmak ve birilerinin sizin için sihirli değneği ile bir şey yapıp mucizeler yaratmasını beklemek yoktur. Çaba sizden gelmek zorunda olduğundan, elbette ki sonuçlar da kalıcıdır.


Eğer sorumluluğu alır, kişisel çabanızı ortaya koyar, potansiyelinizi keşfeder, zaman ve emek harcamaktan keyif alabilirseniz, yoga sizin için iyi bir terapist olacaktır. Nasıl mı? Mesela bu terapist, yoga sınıfında matın üzerinde önyargılarınızın zamanla yok olması konusunda uzmandır. İlk önce başkaları ile ilgilenmeyi bırakıp, kendinize dönmeyi öğretir size. Böylelikle başkaları ile ilgili önyargıların yerine, kendiniz ile ilgili doğru olmayan fikirlerinize yönelmeye başlarsınız. Mesela, dengede duramadığınızı düşünürken, bir an gelir denge duruşlarında ne kadar iyi olduğunuzu veya kollarınızın güçsüz olduğunu düşünürken, an gelip en çok güç isteyen duruşlarda sizi taşıyan kollara sahip olduğunuzu fark edersiniz. Ya da böyle hissederken, bir gün bir ara dengenizin tekrar bozulduğunu, kollarınızın matınızı bile kaldıramadığını deneyimleyebilirsiniz. Ama zamanla da hallerin değişebileceğini, olanı fark etmeyi ve olan ile savaşmadan tekrar nasıl dengeye gelebileceğinizi, gücünüzü toplayabileceğinizi bilen birine dönüşürsünüz. Böylelikle kendiniz ile ilgili önyargılarınız da ortadan kalkmaya başlarken; siz giderek başka, daha başka, güzel, daha güzel bir hal alırsınız.


Bu yolculuktaki en önemli nokta, tüm bu dönüşümün yoga sınıfında, yoga matında, asanalar ve meditasyon sırasında olanlar ile sınırlı değil de, yaşamınızın her anına etki eden, tahmininizin çok daha üzerinde, büyük bir etkisi olduğudur. Matın üzerinde özgürleştiğiniz önyargılar, kazandığınız hoşgörü, denge, esneklik, sakinlik ve huzur; artık ağrımayan başınız, sırtınız, beliniz ve boynunuzun yanında tüm hayatınızı iyileştirir ve sizi özünüzde olan saf sevgiye dönüştürür. Ve tüm bunlar sizin emeğiniz, sizin çabanız, sizin istikrarınız ve özveriniz ile gerçekleştiğinden, kendi mucizenizi kendiniz yaratmış olmanın keyfini sürersiniz. Artık hiç kimseden sizin için bir şey yapmasını beklemenize gerek kalmaz.

201 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KENDİNİ BİL

Comments


bottom of page